Profi rutin kialakítása
Ez a tudásanyag elolvasása: kb. 14 perc
Profi rutin
Minden a profi rutin kialakításáról:
Ha beszerezted az alaprutinodhoz bevált termékeket, elkezdheted a haladó szintű rutinod kialakítását, amit majd egyre profibbá tehetsz.
A hámlasztók:
A hámlasztók funkciója az elhíresült bőrradíroknak megfelelően az elhalt hámsejtek eltávolítása. Ellentétben a fizikai radírozással, egy jól megválasztott kémiai hámlasztó biztos, hogy nem fog mikrosérüléseket okozni a bőrödön (ami egy pattanásos, vagy érzékeny bőr esetén súlyosan felerősítheti a problémákat). A hámlasztók nagyon sokat tudnak segíteni egy problémás bőrön, rengeteg bőrprobléma esetén használható egy megfelelően kiválasztott sav; akár rosaceas, érzékeny, gyulladt pattanásos, aknés bőrre.
A radírozásról: Én személy szerint egyetlen egy radírozó anyagot javaslok: a gyöngyöket, mint például a ricinusgyöngy, ami teljesen gömb formájú, puha mivel viaszos anyag, és természetes is. Viszont ez önmagában nem fogja ellátni egy kémiai hámlasztó funkcióját, mondhatjuk, hogy hatása a nyomába se fog érni. És az általánosan használt só, cukor vagy őrölt maghéjak nagyon durvák lesznek az arcod számára.
Minek a hámlasztó? A hámlasztók támogatják a bőr természetes folyamatát, segítik a felszínen lévő, lerakódott bőrsejtek, vagyis az elszarusodott hámréteg eltávolítását. Ez nagyon sok esetben segíthet, például; egy száraz, megvastagodott bőr esetén, amikor már nem képes a hatóanyag sem beszívódni, vagy nagyon sokszor fehér mitesszerek alakulnak ki a megvastagodott bőrréteg alatt, ezek kitisztításában egy jó hámlasztó nagy segítség. És amellett, hogy eltávolítja az elhalt hámsejteket, más jótékony tulajdonságuk is van, például a PHA sav támogatja a fényvédő hatását, a BHA fertőtlenítő hatású.
Milyen hámlasztók vannak? Három típusú hámlasztót találsz meg a piacon. AHA, BHA és PHA savak közül kell megtalálnod az igazit, viszont találkozhatsz olyan termékkel amiben mind a három megtalálható, és az AHA savakon belül lehet, hogy neked a tejsav jobban megteszi a hatását mint a glikolsav, szóval ebben sem egy út van, és akár a heti rutinodban mind a három sav elhelyezkedhet, külön-külön is. Itt, most röviden írok a savakról.
AHA savak - tejsav, glikolsav, mandulasav, stb.
Szuper anti-aging hatású, nagyon jó a pigmentfoltok, pattanások utáni hegek csökkentésére, száraz vagy vízhiányos bőrre, fakó és egyenetlen bőrre.
BHA savak - szalicilsav
Egy sav ami zsírban oldódik, és azért nagyon jó, mert a pórusok mélyére tud jutni, és nagyon jól oldja "kipucolja" a mitesszereket. Pattanások, és mitesszerek esetén, de gyulladáscsökkentő hatása miatt érzékeny és rosaceás bőrre is jó választás lehet.
PHA savak - gluconolakton, laktobionsav stb.
Ezek a savak a legenyhébbek, ha nagyon érzékeny a bőröd mindenképpen PHA savval próbálkozz. Száraz, vízhiányos, rosaceás, extra érzékeny bőr esetén.
Hogyan használd az alap rutinon belül? A savakat nagyon egyszerűen be tudod illeszteni a rutinodba, ha megvan a kiválasztott, akkor elsőként az esti rutinodba fogod beilleszteni a tisztítás után (száraz bőrre), a hidratáló előtt.
Kezdetben válassz alacsonyabb százalékú terméket, tudom, hogy nagy a kísértés mikor előtted egy 6%-os és egy 15%-os termék, de hidd el, hogy így is látni fogod a hatást, ami minden esetben heteket vesz igénybe, viszont nem "szeded le" a bőröd védőrétegét, és nem teszed érzékennyé. Ha már elhasználtál egy üveget, akkor fogod tudni azt mondani, hogy neked az alacsonyabb százalékú termék gyenge/kevés.
Mindig olyan terméket válassz, aminek tudod a pH értékét, hiszen csak a megfelelő pH-n fog működni az adott sav, és az összes hatóanyag, valamint a százalékot is tudnod kell, hogy tudj mihez viszonyítani a későbbiekben.
Szérumok:
A szérumok hatóanyag tartalma, más típusú termékekhez képest extra magas, ezért ezeket a termékeket mindig kezelés céljából használjuk, amikor valamilyen bőrproblémát akarunk kezelni vagy megelőzni. A rutinod fontos részét fogják képezni.
Mivel ezek erős hatóanyag tartalmúak, kifejezetten figyelj oda a bevezetésnél (egyesével vezesd be) arra, hogy hogyan reagál a bőröd az adott termékre.
Az alaprutin bővítésére, a bőrproblémák kezeléséhez összeírtam, milyen hatóanyagokat érdemes keresned.
Zsíros, pattanásos, aknés bőrre: Nagyon jó hatóanyag, a niacinamide, a bisabolol, az allantoin, a SAP C-vitamin, az Azealin sav vagy a PAD származéka, és a Zinc PCA.
Haladó rutinba, a 2 "legütősebb" hatóanyag: Niacinamide (minimum 4%), Azealic PAD - azelainsav származék (20%) vagy Azelain sav 10%
Hámlasztó: BHA -szalicilsav (kb.2%)
Tág pórusú, mitesszeres bőrre: A faggyútermelődés szabályozására szuper hatóanyag; a niacinamide, valamint az azealinsav vagy annak az újgenerációs PAD változata. És mindenképpen szükséged lesz egy savas hámlasztóra is.
Haladó rutinba, a 2 "legütősebb" hatóanyag: Niacinamide (minimum 4%), Azealic PAD - azelainsav származék (20%) vagy Azelain sav 10%
Hámlasztó: BHA -szalicilsav (kb.2%)
Érzékeny, kipirosodásra hajlamos bőrre: Jól jöhetnek a bőröd számára, a ceramidok, az allantoin, a beta-glucan, a bisabolol, a cica- centella asiatica kivonat, és a telngyn peptid.
Haladó rutinba, a 2 "legütősebb" hatóanyag: Ceramidok (minimum 0,5-1%), Beta- Glucan (minimum 0,05%)
Hámlasztó: PHA (kb. 2-5%)
Rosaceás bőrre: Fontos a gyulladás csökkentése, válasz olyan hatóanyagokat mint a beta- glucan, Q10-koenzym, a C-vitamin gyengédebb változatai a MAP és SAP C-vitamin. A pirosság csökkentésében segíthet a telangyn peptid, a bisabolol és beta-glucan, a cica- centella asiatica kivonat, és a ceramidok.
Haladó rutinba, a 2 "legütősebb" hatóanyag: Azealic PAD - azelainsav származék (20%), Beta- Glucan ( 0,05%)
Hámlasztó: PHA (kb. 2-5%)
Érett, ráncosodó bőrre: Antioxidánsokban gazdag anyagokat keress, mint a C-vitamin és származékai, a MAP és SAP változat, E-vitamin, Ferulinsav, Arbutin, valamint Q10-koenzym. A niacinamidnak is vannak kimutatot ránctcsökkentő hatása, valamint a sejtkommunikáló peptidek is segíthetnek; mint az argireline és a syn-coll. A retinol és természetes alternatívája, a bakuchiol sem maradhat ki. A feltöltésért válassz hialuronsavakkal, és ceramidokkal készült szérumot.
Haladó rutinba, a 2 "legütősebb" hatóanyag: Retinol (0,01%), Argireline peptid (10%)
Hámlasztó: AHA - tejsav (kb. 10%)
Pigmentoltos bőrre: A melanin termelés szabályozására az egyik legjobb eredményekért felelős arbutin, illetve szuper hatóanyag a C-vitamin, vagy a származákai közül MAP, valamint a niacinamide, és az azealinsav és származéka a PAD, retinol, és az édesgyökér kivonat.
Haladó rutinba, a 2 "legütősebb" hatóanyag: Arbutin (1%), Azealic PAD - azelainsav származék (20%) vagy Azelain sav 10%
Hámlasztó: AHA - tejsav (kb.5%)
Dehidratált/vízhiányos bőrre: Szükséged lesz egy jó hyaluronos termékre, vagy egy könnyű ceramidos szérumra. Válassz olyan hatóanyaggal készült terméket; mint a natrium PCA, panthenol, pentavitin, betain.
Haladó rutinba, a 2 "legütősebb" hatóanyag: Hyaluronsav (0,5%), Pentavitin (3%)
Hámlasztó: PHA - (kb. 5%) ha érzékeny a bőr, AHA - tejsav (kb.5%), glikolsav (kb.7%) ha nem érzékeny a bőr
Gyakran az alaprutin részét képezi a hámlasztó is, ha először hámlasztót vezetsz be a rutinodba, akkor így tudod beilleszteni:
Hámlasztóval kiegészített rutinod:
Nappali rutin:
1. Tisztítás
2. Hidratás (ha úgy érzed, hogy kell)
3. Fényvédelem
Éjszakai rutin:
1. Tisztítás
2. Hámlasztás (kezdetben heti 1x, és fokozatosan emelheted a napok számát)
3. Hidratálás
Hogyan építsd be a rutinodba a szérumokat?
A legtöbb hatóanyagról szóló kutatás napi 2 használatról szól. Általában mindet használhatod reggel és este is, kivéve a retinolt, mert azt csak estére ajánlják. Az antioxidáns és C-vitamin tartalmú termékeket ha egyszer használod, akkor érdemesebb reggel, a fényvédő hatásának felerősítése miatt.
Így nézz ki a kiegészített rutin:
Nappali rutin:
1. Tisztítás
2. Kezelés: Szérum. Ha többet használsz a sorrend a hígabbtól a sűrűbbig halad.
3. Hidratálás (ha úgy érzed)
4. Fényvédelem
Éjszakai rutin:
1. Tisztítás
2. Hámlasztás (kezdetben heti 1x, és fokozatosan emelheted a napok számát)
3. Kezelés: Szérum. Ha többet használsz a sorrend a hígabbtól a sűrűbbig halad.
4. Hidratálás
Ha több szérumot használsz, vidd fel elsőnek a könnyebb/folyósabb állagót majd a sűrűbbet. És 2-3 szérumnál többet nem biztos, hogy érdemes felvinned.
A rutinodat tovább lehet extrázni, olyan termékekkel mint a tonik/mist, maszkok, primer, alapozó, stb.
Miután, szépen türelmesen felépítetted a haladó rutinodat, tovább extrázhatod, és így lesz igazán profi a rutinod.
Mutatok egy példa rutint erre is.
Profi rutin:
Nappali rutin
1. Tisztítás
2. Tonik/mist
3. Szérum
4. Szérum
5. Hidratáló (ha úgy érzed, hogy kell)
6. Fényvédő
7. Primer/ alapozó/ BB/ finisher
8. A fényvédő újra kenésére használj blender -t. Spray vagy por állagú fényvédőt.
Éjszakai rutin:
1. Tisztítás (dupla vagy sima)
2. Tonik
3. Hámlasztó
4. Szérum
5. Szérum
6. Hidratálás
Ha szeretnéd alkalmanként használhatsz akár maszkot is (de egy rutin mellett inkább csak kikapcsolódást tud nyújtani, a bőrödnek nem sok mindent ad). Használd a tisztítás után, majd használata után, folytasd a rutin több lépésével.
Szemkönyékápolóra, valójában nincs szükség külön. Az anti aging termékek maximálisan tartalmazzák azokat a hatóanyagokat, amire a szemkörnyék számára is szükség van, szóval ha használsz anti- aging termékeket, már nem kell külön a szemkörnyékre is vásárolnod.
Gratulálok!
Elértél a hatékony bőrápolás alapjainak a végére.
Légy türelmes, és kitartó! Figyelj a bőröd jelzéseire!