Rutin; miért és hogyan?
Ez a tudásanyag elolvasása: 10perc
2. Rutin, miért és hogyan?
Miért van szüksége a bőrödnek rutinra? Igazából, csak akkor van szükséged egy teljes rutinra ha hatékonyan szeretnéd ápolni a bőröd (de, ha jól gondolom, ezért vagy itt).
Egy rutin kialakításához általában mindenki számára kell a tudatosság mellé egy cél, ami motivál. Akkor leszel igazán motivált, és kitartó ha van valami célod; ami például lehet, a pigmentfoltok halványítása, esetleg a pattanásos, aknés bőr kezelése, de bármilyen más bőrprobléma kezelése. Jó cél lehet a megelőzés is; például a túlzott ráncosodás/ idő előtti ráncosodás elkerülése, vagy ha csak egyszerűen szeretnéd támogatni a bőröd egészséges működését.
Ha megvan a cél, akkor még szükség lesz az elhatározásra, hiszen ez egy életmódváltás, amit a bőröd egészségéért teszel.
Megvan a célod? Képzeld el, magad előtt (képekben), ahogy a kítűzött cél felé haladsz, és a bőröd egyre szebb!
Minek ennyi termék, ennyi lépés? A kozmetika ipar piacán megjelenő különböző típusú termékek, mind más és más funkciót hivatottak ellátni. Mást tud egy olajos lemosó mint egy micellás víz, és mást tud egy zselés lemosó is. Nem kell sok termék, csak minden funkcióra egy jó termék, ami jól teszi a dolgát. Segítek neked ezeket megismerned, és ez alapján kialakíthatod a saját, egyéni rutinodat. Hiszen ha érted, hogy egy hidratáló lemosó nem váltja ki a hidratáló krém használatát, vagy hogy egy SPF 30 fényvédős hidratálókrém, vagy alapozó miért nem fog soha SPF 30 faktort védeni, akkor azt is érted miért van szükséged több termékre, ezáltal egy komplett rutinra.
A rutin kialakítása mindig egyéni, hiszen a Te bőröd teljesen egyedi (mint az ujjlenyomatod is) a rutinod is egyedi lesz. Alakítsd ki a rutinod egyedül (a mi segítségünkkel), a tanultak szerint, és ne aszerint, hogy mások mit használnak. Minden alkalommal amikor egy új terméket vezetsz be, figyelned kell a bőrödre, és a jelzéseire.
Az alap rutin kialakítása: Az első lépés a rutin kialakításában, egy alap/kezdő rutin összeállítása lesz. Ami a bőrtípusod szerint fog történni.
Az alap ápolás 3 lépésből áll; lemosás, hidratálás és fényvédelem.
Ezekhez a lépésekhez kell elsőnek beszerezned a termékeket. És ha ezekből megvannak azok amelyeket szívesen kensz magadra minden egyes nap, akkor következik a 2. lépéshez az erősebb hatóanyagú termékek beszerzése. A rutin kibővítése, olyan termékekkel történik, mint szérumok/boosterek, tonik/mist, esszencia, hámlasztók, maszkok, stb.
Az alap rutint használd 1-2 hétig, ennyi idő alatt fogod látni mi az ami beválik és mi az ami helyett másikat kell keresned. Majd ezek után fogod tudni beilleszteni az erősebb hatóanyagokat, aminél különösen figyelned kell a bőröd jelzéseire.
Sokszor már egy alap rutin is sokat segít (pláne ha eddig nem használtál semmit), de ha bőrprobléma megoldás a célod, mindenképpen szükséges lesz egy teljes rutin kialakítása.
Egy kis segítség, hogy hogyan indulj neki, milyen termékeket válasz az alap rutinodhoz:
Alap rutinhoz.....
.....normál bőrre keress egy krémes vagy zselés állagú arctisztítót, ami csak enyhén habzik. Hidratálóból nyárra elég lehet egy folyósabb, fluid állagú. Télre keress már krémesebb, kissé sűrűbb változatot. A fényvédőből, kezdetben mindenképpen (főleg nyárra) egy könnyű, fluidossal kezdj, és télre már lehet igényli a bőröd a sűrűbbet.
.....száraz bőrre keress egy krémes, és nagyon minimálisan habzó terméket, de az se baj ha nem habzik, hiszen egy krémben lévő emulgeáló is elég lehet arra, hogy szépen letud öblíteni (kivéve, ha egy zsíros krém). Hidratálót válassz a szárazságnak megfelelően. Ha nagyon száraz a bőröd, és a fluid, könnyű állagú krém kevés, a felkenése után kis idővel olyan mintha semmit sem kentél volna, akkor keress egy sűrűbb állagú, gazdagabb krémet. Éjszakára, vagy télre válassz egy igazán testes krémet, vagy turbózd fel a nyári krémed pár csepp olajjal/olajos szérummal. Fényvédő választásánál, próbálkozhatsz egy átlagos, krémes verzióval.
.....zsíros bőrre keress egy zselés lemosót, de ha érzékeny a bőröd, nyugodtan válassz krémesebb verziót. Hidd el, hogy a zsíros bőr számára (legyen bármennyire is zsíros), nincs szükség erősen habzó (ezáltal erősen szárító hatású) lemosásra. Nem fog segíteni, és nem lesz "annál tisztább", semmitől ami nagyon habzik, és ami nagyon szárít/leszárít (pl. alkoholos tonik). Ezekkel csak azt lehet elérni, hogy a faggyútermelés teljesen felborul, és a bőr próbálja visszazsírozni azt amit a tisztító/alkoholos tonik lemosott. Hidratálónak válassz egy fluid állagút, esetleg egy olajmentes krémet, vagy akár egy krémes szérumot (színe krémesen fehér), vagy egy két fázisú szérumot. Fényvédőnek válaszd a legkönnyebbet amit találsz, fluid állagút, olaj menteset, ez akár lehet alkoholos is (csak a fényvédő, semmi más. A folyós állagnál, kifejezetten figyelj a mennyiségre, ha kell vidd fel három rétegben.
.....kombinált bőrre keress egy krémes lemosót, vagy egy nagyon enyhén habzó zselés lemosót. Figyelj arra, hogy tényleg nagyon enyhén habzó legyen, bármilyen állagú is. Hidratáló krémből, vagy egy fluiddal tudsz próbálkozni, vagy egy 90%-ban víz bázisú termékkel, vagy egy teljesen olajmentes krém is elég lehet. Éjszakára viszont kenhetsz bátran testesebb krémet, vagy olajos szérumot, kiemelten a száraz területekre. Fényvédő választásánál, mindenképpen egy folyósabb, fluidos állagúval kezdj, ne félj attól, hogy kevés lesz a száraz területekre (de ebben ha lehet ne legyen alkohol).
Ha megvannak a termékek, azokat így használd:
Az alap rutinon belül, megkülönböztetünk nappali és éjszakai rutint.
Nappali alap rutin:
1. Tisztítás (sima lemosás csak langyos vízzel)
2. Hidratálás (ha úgy érzed kell)
3. Fényvédelem
Éjszakai alap rutin:
1. Tisztítás (dupla lemosás, vagy sima lemosás)
2. Hidratálás
Ha érdekelnek az alap rutin kialakításának részletei, melyik lépésnél mire figyelj: kattins ide!
Szeretnél egy jó alap rutint összerakni, akkor még ezt el kell olvasnod, itt!
Amikor megtaláltad a számodra jó termékeket az alap rutinodhoz, és már használod azokat 1-2 hete, akkor jöhet az izgalmasabb része, a rutinod felturbózása.
A teljes rutin kialakítása: A teljes/komplett rutint, a bőrproblémáid szerint fogod összeállítani. Ha meghatároztad a teszt segítségével a számodra legelsőnek kezelendő problémát, akkor általában 2 termékkel szoktuk kiegészíteni az alap rutint. Az egyik a hámlasztó, a másik a szérum.
A hámlasztók: A hámlasztók nagyon sokat tudnak segíteni az elhalt hámsejtek eltávolításával, egy problémás bőrön. Rengeteg bőrprobléma esetén használható egy megfelelően kiválasztott sav; akár rosaceas, érzékeny, gyulladt pattanásos, aknés bőrre.
Minek a hámlasztó? A hámlasztók támogatják a bőr természetes folyamatát, segítik a felszínen lévő, lerakódott bőrsejtek vagyis az elszarusodott hámréteg eltávolítását, ami nagyon sok bőrprobléma esetén szükséges a hatékony kezeléshez.
Milyen hámlasztók vannak? Három típusú hámlasztót találsz meg a piacon. AHA, BHA és PHA savak közül kell megtalálnod az igazit, viszont találkozhatsz olyan termékkel amiben mind a három megtalálható, és az AHA savakon belül lehet, hogy neked a tejsav jobban megteszi a hatását mint a glikolsav, szóval ebben sem egy út van, és akár a heti rutinodban mind a három sav elhelyezkedhet, külön-külön is. Itt, most röviden írok a savakról.
AHA savak - tejsav, glikolsav, mandulasav, stb.
Szuper anti-aging hatású, nagyon jó a pigmentfoltok, pattanások utáni hegek csökkentésére, száraz vagy vízhiányos bőrre, fakó és egyenetlen bőrre.
BHA savak - szalicilsav
Egy sav ami zsírban oldódik, és azért nagyon jó mert a pórusok mélyére tud jutni, és nagyon jól oldja "kipucolja" a mitesszereket. Pattanások és mitesszerek esetén, de gyulladáscsökkentő hatása miatt érzékeny és rosaceás bőrre is jó választás lehet.
PHA savak - gluconolakton, laktobionsav stb.
Ezek a savak a legenyhébbek, ha nagyon érzékeny a bőröd mindenképpen PHA savval próbálkozz. Száraz, vízhiányos, rosaceás, extra érzékeny bőr esetén ajánlom.
Hogyan használd az alap rutinon belül? A savakat, egyszerűen az esti rutinodba fogod beilleszteni a tisztítás után (száraz bőrre), a hidratáló előtt.
Kezdetben válassz alacsonyabb százalékú terméket.
Hámlasztóval kiegészített rutinod:
Nappali rutin:
1. Tisztítás
2. Hidratás (ha úgy érzed, hogy kell)
3. Fényvédelem
Éjszakai rutin:
1. Tisztítás
2. Hámlasztás (kezdetben heti 1x, és fokozatosan emelheted a napok számát)
3. Hidratálás
A szérumok/kezelések:
A szérumok, vagyis a hatóanyagban gazdag formulák tartoznak ide. Ezek azok a "kezelő" termékek amik igazán bőrprobléma megoldóak.
Erről már írtam a bőrproblémák alatt is, de itt újra felsorolom, milyen bőrproblémára, milyen hatóanyaggal érdemes próbálkoznod:
Zsíros, pattanásos, aknés bőrre: Nagyon jó hatóanyag, a niacinamide, a bisabolol, az allantoin, a SAP C-vitamin, az Azealin sav vagy a PAD származéka, és a Zinc PCA.
Ha csak 2 hatóanyagot lehetne ajánlanom: Niacinamide (minimum 4%), Azealic PAD - azelainsav származék (20%) vagy Azelain sav 10%
Tág pórusú, mitesszeres bőrre: A faggyútermelődés szabályozására szuper hatóanyag; a niacinamide, valamint az azealinsav vagy annak az újgenerációs PAD változata. És mindenképpen szükséged lesz egy savas hámlasztóra is.
Ha csak 2 hatóanyagot lehetne ajánlanom: Niacinamide (minimum 4%), Azealic PAD - azelainsav származék (20%) vagy Azelain sav 10%
Érzékeny, kipirosodásra hajlamos bőrre: Jól jöhetnek a bőröd számára, a ceramidok, az allantoin, a beta-glucan, a bisabolol, a cica- centella asiatica kivonat, és a telngyn peptid.
Ha csak 2 hatóanyagot lehetne ajánlanom: Ceramidok (minimum 0,5-1%), Beta- Glucan (minimum 0,05%)
Rosaceás bőrre: Fontos a gyulladás csökkentése. Válassz olyan hatóanyagokat mint a beta- glucan, Q10-koenzym, a C-vitamin gyengédebb változatai a MAP és SAP C-vitamin. A pirosság csökkentésében segíthet a telangyn peptid, a bisabolol és beta-glucan, a cica- centella asiatica kivonat, és a ceramidok.
Ha csak 2 hatóanyagot lehetne ajánlanom: Azealic PAD - azelainsav származék (20%), Beta- Glucan ( 0,05%)
Érett, ráncosodó bőrre: Antioxidánsokban gazdag anyagokat keress, mint a C-vitamin és származékai, a MAP és SAP változat, E-vitamin, Ferulinsav, Arbutin, valamint Q10-koenzym. A niacinamidnak is vannak kimutatott ránccsökkentő hatása, valamint a sejtkommunikáló peptidek is segíthetnek; mint az argireline és a syn-coll. A retinol és természetes alternatívája, a bakuchiol sem maradhat ki. A feltöltésért válassz hialuronsavakkal, és ceramidokkal készült szérumot.
Ha csak 2 hatóanyagot lehetne ajánlanom: Retinol (0,01%), Argireline peptid (10%)
Pigmentfoltos bőrre: A melanin termelés szabályozására az egyik legjobb eredményekért felelős arbutin, illetve szuper hatóanyag a C-vitamin, vagy a származékai közül MAP, valamint a niacinamide, és az azealinsav és származéka a PAD, retinol, és az édesgyökér kivonat.
Ha csak 2 hatóanyagot lehetne ajánlanom: Arbutin (1%), Azealic PAD - azelainsav származék (20%) vagy Azelain sav 10%
Dehidratált/vízhiányos bőrre: Szükséged lesz egy jó hyaluronos termékre, vagy egy könnyű ceramidos szérumra. Válassz olyan hatóanyaggal készült terméket; mint a natrium PCA, panthenol, pentavitin, betain.
Ha csak 2 hatóanyagot lehetne ajánlanom: Hyaluronsav (0,5%), Pentavitin (3%)
Igaz, hogy ezeket a hatóanyagokat bőrproblémáid szerint kell megválasztanod. De a legjobb ezekben a hatóanyagokban hogy általában egyszerre több problémát is kezelnek.
Hogyan építsd be a rutinodba ezeket a hatóanyagokat?
A legtöbb hatóanyagról szóló kutatás napi 2 használatról szól. Általában mindet használhatod reggel és este is, kivéve a retinolt, mert azt csak estére ajánlják. Az antioxidáns és C-vitamin tartalmú termékeket ha csak egyszer használod akkor érdemesebb reggel, a fényvédő hatásának felerősítése miatt.
Így nézz ki a kiegészített rutin:
Nappali rutin:
1. Tisztítás
2. Kezelés: Szérum. Ha többet használsz a sorrend a hígabbtól a sűrűbbig halad.
3. Hidratálás (ha úgy érzed)
4. Fényvédelem
Éjszakai rutin:
1. Tisztítás
2. Hámlasztás (kezdetben heti 1x, és fokozatosan emelheted a napok számát)
3. Kezelés: Szérum. Ha többet használsz a sorrend a hígabbtól a sűrűbbig halad.
4. Hidratálás
Ha több szérumot használsz, vidd fel a könnyebb/folyósabbtól, a sűrűbb állagúig. És 2-3 szérumnál többet nem biztos, hogy érdemes felvinned.
A rutinodat tovább lehet extrázni, olyan termékekkel mint a tonik/mist, maszkok, primer, alapozó, stb.
Ha szeretnél bővebben olvasni a teljes rutinról, itt találsz anyagot.
Ha szeretnél egy profi rutint, kattins ide!
Figyelj a bőrödre és ápold úgy, ahogy számodra legkényelmesebb! :)
Ha komolyan érdekel a tudatos bőrápolás, akkor mindenképpen olvasd el a hatékony rutinról szóló anyagot is, hiszen ott részletesen írok a rutin kialakításáról.